Hikayemiz...

Hikayesi 1900’lü yıllara uzanan Siirt fıstığını üstün lezzet ödülüne sahip Anadolce markamız ile dünyaya tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Geleneksel çiftçiliği bilimsel tarla yönetimi ile harmanlayıp çıktığımız bu yolda doğanın atalarımızdan bize kalan bir miras değil; torunlarımıza bırakacağımız bir emanet olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.

Yöntemimiz

“Birlikte Üretim Modeli” mizle toprak analizleri yapılmış sağlıklı bahçelerin bir bütün olarak beraber senkronize hareket etmelerini koordine ediyoruz. Bunu yaparken; çiftçilerimize gerekli eğitimlerin verilmesini ve bilinçlendirilmesini, yeni ekim alanlarının geliştirilmesi sağlıyoruz. Çiftçilerimizin Ziraat Mühendislerimiz denetiminde budama, sulama, zararlılar ile mücadele gibi hasat dönemine kadar ki tüm süreçlerini bilim ışığında takip ediyoruz. Ürün eksperlerimizin onayladığı bahçelerin ürünlerini ideal olgunluğa eriştiği dönemlerde elle seçerek hasat ediyoruz.

Üretim Standartlarımız

Seçilen bu ürünler en uygun şekilde standartlarına sahip Fıstık işleme tesisimize zamanında sevk edilerek hiç bir koruyucu ve katkı maddesi kullanmadan doğanın bize sunduğu sadelikte işliyor, ilk günkü tazeliğini kaybetmeyecek şekilde paketliyor ve siz değerli tüketicilerimizin beğenilerine sunuyoruz.

Sorumluluklarımız

Doğaya…
Kaynakları koruyup, sürdürülebilirliği sağlamak

İnsana…
Doğanın bize verdiği sadeliği ve lezzeti korumak

Ekonomiye…
Kırsal alanlarda istihdamı arttırarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak

Paylaşmaya…
Birlikte üretim ve pazarlama modeliyle paydaşlık yaratmak

Gelenekselliğe…
Klasik yöntemleri koruyarak bilimsel tarla yönetimini dâhil etmek